Poškození míchy vede vždy k určitému pohybovému omezení a v důsledku sníženého počtu aktivně pracujících svalů dochází ke snížení energetického výdeje, na které bylo tělo zvyklé. Pokud si chce člověk – vozíčkář zachovat svou optimální hmotnost (mírně nižší než je norma) a také fyzickou kondici, musí tomu přizpůsobit příjem stravy s takovou energetickou hodnotou, která odpovídá energetickému výdeji při jeho omezených pohybových možnostech. Množství energie potřebné k udržení základních životních funkcí těla se nazývá bazální metabolismus (základní přeměna) a ten je u lidí s poškozením míchy až o 16 až 64% nižší v závislosti na výšce a rozsahu míšního poškození a celkové tělesné kondici. Pokud si vozíčkář neosvojí včas vhodné stravovací návyky, nastanou ideální podmínky pro vznik obezity a s ní spojených dalších zdravotních potíží a omezení soběstačnosti. Je třeba dobře poznat své tělo a poskytnout mu vše, co potřebuje ke zvládání každodenních aktivit.
Pokud toužíte po změně, která vám přinese radost, zlepší zdravotní stav, zvýší vaše sebevědomí a přinese celkovou spokojenost nebo chcete jen zdravě jíst, vypadat a cítit se lépe, tak pro vás máme skvělou zprávu – můžeme vám s tím totiž pomoct! Nebuďte na to sami a svěřte se do péče naší výživové poradkyně Terezy Škobránkové.
Více informací a kontakt na Terezu naleznete na webu ParaCENTRA Fenix.
Zdroj:
FALTÝNKOVÁ Zdeňka. Desatero moudrého vozíčkáře: průvodce pro klienty s poškozením míchy. Praha: Česká asociace paraplegiků – CZEPA, 2012, s. 8. ISBN 978-80-260-5097-1. Dostupné také ZDE
Více se dozvíte:
KŘÍŽ Jiří. Poranění míchy: příčiny, důsledky, organizace péče. Praha: Galén, 2019. ISBN 9788074924248.
ParaCENTRUM Fenix, z. s.
Kociánka 93/2
612 00 Brno
T: +420 774 331 886
E: vocka@pcfenix.cz
www.pcfenix.cz