Držitelé průkazu ZTP a ZTP/P a jízda po dálnici v roce 2021

Jízda po dálnici bez nutnosti zakoupení dálniční známky není vázána na kombinaci průkazu ZTP nebo ZTP/P a parkovacího průkazu pro OZP, nýbrž pouze na průkaz ZTP (s výjimkou sluchově postižených) nebo ZTP/P. Parkovací průkaz pro OZP umístěný viditelně za čelním sklem slouží jako určité znamení pro příslušníky Policie ČR či Celní správy, že ve vozidle jede držitel průkazu ZTP nebo ZTP/P a dálniční známku skutečně mít nemusí.

Od 1. ledna 2021 je ze zákona také vypuštěna výjimka, kvůli které nemohli dálnice bezplatně využívat držitelé průkazu ZTP se sluchovým postižením.
Pro rok 2021 tedy platí, že dálnice na území České republiky mohou bezplatně využívat všichni držitelé průkazu ZTP a ZTP/P. Registrační značku vozidla, kterým bude držitel/ka průkazu ZTP nebo ZTP/P přepravován/a, není nikde nezbytné registrovat1. Provozovatelem automobilu musí být držitel tohoto průkazu, příp. osoba jemu blízká. Parkovací průkaz pro OZP umístěný viditelně za čelním sklem snižuje pravděpodobnost zbytečné kontroly ze strany Policie ČR nebo Celní správy.

Uvedené informace jsou platné pro rok 2021. O tom, zda a případně jak budou vozidla přepravující držitele průkazu ZTP a ZTP/P registrována v roce 2022 a dále, se zatím stále jedná. Jakmile bude řešení známo, budeme vás o tom samozřejmě informovat.

(1) Informace, že vozidlo není nutné nikde registrovat, je dostupná zde: www.edalnice.cz/osvobozeni/#deal.

Přihlášení k odběru Zpravodaje

Kontakt

provozovna služeb

ParaCENTRUM Fenix, z. s.
Kociánka 93/2
612 00 Brno

T: +420 774 331 886
E: vocka@pcfenix.cz
www.pcfenix.cz

Kontakt

sídlo organizace

ParaCENTRUM Fenix, z. s.
Polní 780/92
639 00 Brno

IČ: 26676826
Datová schránka: 4t8apq6


© ParaCENTRUM Fenix. All rights reserved.